איך עובד מזגן?

 
פעולתו של המזגן היא פשוטה לכאורה: כל שעליו לעשות הוא להעביר את החום שמצטבר בבית כלפי חוץ. חובבי הקונספירציות יגידו שמזגנים הומצאו על מנת להגדיל את הכנסותיהן של חברות החשמל הממשלתיות בכל רחבי העולם. הרי אם כל המזגנים מוציאים את הקור כלפי חוץ, אולי זוהי הסיבה שבגללה כל כך חם לנו בקיץ? אבל לא התכנסנו כאן כדי לדון בנושא זה, אלא כדי להבין איך עובד מזגן או במילים אחרות המזגן מעביר את החום החוצה.
 

הסבר פיזיקלי קצר

 
דוגמא קטנה להסבר פעילותה של יחידת מיזוג אוויר - נניח שאתם קמים ממיטה חמה ויורדים למטה כדי לתפוס מונית. ככל שתחכו למונית זמן ממושך יותר, אתם תתקררו והאוויר שסביבכם יתחמם. ניתן לומר שעל עיקרון דומה פועל גם המזגן. מאחורי עובדה זו עומד עיקרון פיזיקלי מורכב מעט: כשחומר חם מתנגש עם חומר קר, הוא מעביר אליו האנרגיה שלו עד שהטמפרטורה של שניהם משתווה.
 
לוח בקרת מזגן
 

נשאלת השאלה איך זה בא לידי ביטוי במזגן?

 
ובכן, הטמפרטורה של עצמים יורדת בזמן כשהנפח שלהם גדל ולהפך. למזגן יש גז שבתוכו יש כמות מסוימת של חום. כאשר דוחסים גז, החום מתרכז בחלל קטן יותר ולכן הטמפרטורה עולה. כאשר נסיר את הדחיסה, החום יוכל להתפרש בחלל גדול יותר ולכן הטמפרטורה תרד בהתאם. אבל זה לא הכול. כאשר דוחסים גז, הוא עובר גם תהליך הנקרא עיבוי, ובמילים אחרות – הפיכה לנוזל, תהליך שיוצר אנרגיית חום גבוהה. לעומת זאת, כאשר הנוזל מתאדה והופך לגז, הנוזל עצמו סופח אליו חום מהסביבה.
 

איך עובד מזגן לפי הסבר פיזיקלי זה?

 
המזגן עובד במעין תהליך מעגלי: הצד הקדמי של המזגן פולט איוורור של אוויר צונן. בצד זה יש צינורות המכילים גז. כאשר מפעילים את המזגן הוא עובר לחלקו השני של המזגן, שמותקן מחוץ לבית. פעולה זו דוחסת אותו בעוצמה, והופכת אותו לנוזל. הגז מתחמם ופולט חום החוצה. לכן, כשאתם עוברים ליד קניונים לפעמים אתם מרגישים רוח חמה שמגיעה משום מקום ועוטפת אתכם.לאחר זמן מה הגז מתקרר ונשאב בחזרה אל הצינורות שבמזגן שנמצא בביתנו. עכשיו הוא יכול להתפזר בחלל גדול יותר ולכן הטמפרטורה קרירה. יש לציין שתהליך זה הוא גם זה שמסייע להורדת אחוזי הלחות באוויר. תהליך זה חוזר על עצמו במהירות בלתי נתפסת שוב ושוב, וכך אתם יכולים ליהנות בביתכם מטמפרטורה נעימה.
 
איך עובד מזגן
 

מעוניינים גם כן ליהנות מטמפרטורה מושלמת בכל עונות השנה?

 
מדינת ישראל היא מדינה שבה עונת הקיץ מורגשת כמעט לאורך כל השנה. על מנת ליהנות מטמפרטורה נעימה ונוחה לאורך כל ימות השנה, כל שעליכם לעשות הוא להתקין מזגן וליהנות מכל היתרונות שלו.
 
חברת הצבי קירור ומיזוג אוויר בע"מ מספקת מזה שנים שירותי התקנת מערכות מיזוג אוויר מתקדמות, הן ללקוחות פרטיים והן ללקוחות עסקיים.
 
צרו עמנו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!