כל המידע על צ'ילרים

 
 
 
האם שמעתם על צ'ילרים? יודעים מה הם עושים? מדוע הם כה יעילים? איך הם בכלל עובדים? כל התשובות במאמר הבא.
 

מהם צ'ילרים ולמה הם משמשים?

 
אולי צ'ילר נשמע לכם כמו מוצר יחסית קטן אך למעשה מדובר על מעכת שלמה. מערכת הצ'ילרים יכולה להיות הרבה יותר גדולה מכל מערכת מיזוג אחרת ולמרות נקודות דמיון רבות, הם פועלים בצורה שונה.

מערכת הצ'ילרים פועלת על ידי העברת החום בין המים לבין האוויר שנמצא בחדר באופן ישיר. במערכת מיזוג האוויר החום נקלט על ידי הגז אחרי שהוא עובר התעבות אך במערכת הזו מעבר הטמפ' מתבצע באופן ישיר.

מערכת זו מורכבת מיחידות קירור שמקררות את המים אך המים האלו זורמים בצינורות לכל אורכו ורוחבו של המבנה. זה מסביר מדוע המערכת הזו מתאימה למבנים גדולים.
 
צ'ילרים
 
 
 

כיצד הצ'ילרים עובדים ?

 
מבנים גדולים הופכים להיות בעייתיים מאוד לקירור. ככל שהמבנה גדול יותר כך הוא צורך יותר אנרגיה לקירור ומערכות מיזוג רגילות לא יהיו יעילות עבורו ובוודאי כאשר מדור במקום שצריך להיות קר כל הזמן, כמו למשל מפעל, מוסד מסוים כמו קניון וכן הלאה.

הצ'ילר היא מערכת שבה המים תמיד קרים והם סופחים את הלחות והחום מהחדרים במבנה. גם אם החדרים הללו יהיו גדולים וגבוהים צינורות המים יספחו מהם את החום ביעילות. מצב זה מוריד את הלחות ואת החום שיש במקום ויוצר אווירה נעימה וצוננת. מערכת הצ'ילרים יכולה לפעול גם יחד עם מערכות קירור אחרות במקום.
 
 
 

איפה הצ'ילרים שימושיים בעיקר?

 
הצ'ילרים יהיו שימושיים בעיקר במקומות גדולים מאוד. המקומות הללו יכולים להיות מפעלים,מוסדות חינוכיים, מוסדות ממשלתיים, בנייני משרדים ואפילו בנייני מגורים. למה רק במקומות גדולים הם יהיו יעילים? למעשה הם יהיו יעילים בכל מקום אך עלות ההתקנה שלהם יקרה יחסית כמו כן ההתקנה עצמה מסובכת כי היא מצריכה התקנה של צינורות מים במקומות רבים.

רק כאשר היתרון לטווח הארוך עולה על החסרונות של התקנה יקרה ומורכבת שכזו, מתקינים את הצ'ילרים.מערכת זו אמנם יקרה תחילה אך היא יעילה מאוד לאחר מכן והיא גם חוסכת עלויות רבות בתפעול השוטף של המקום.
 
 
 

אלו סוגים של צ'ילרים קיימים?

 
כשם שיש כמה סוגי מערכות מיזוג אוויר וכשם שיש כמה סוגי מאווררים, יש גם סוגים רבים של צ'ילרים. אמנם העבודה שהם מבצעים תהיה זהה ועל אותו העיקרון אך היעילות שלהם יכולה להשתנות. יש צ'ילרים יעילים יותר מאחרים, יש צ'ילרים גדולים יותר מאחרים,

יש צ'ילרים חזקים יותר וכן הלאה. הצ'ילרים יהיו שונים זה מזה בעיקר לפי היצרן אך יש גם צ'ילרים שההנעה שלהם תהיה שונה. החלקים של הצ'ילרים יהיו דומים במערכות השונות אך המבנה שלהם יכול להיות שונה. יחידות ההנעה והמדחסים יהיו הנקודות השונות ביותרבין הצ'ילרים והן קובעות במידה ניכרת את יעילותם.
 
 
 

כיצד נבחר את הצ'ילר המתאים?

 
רכישת צ'ילר היא לא בחירה שקולה לבחירת מאוורר ואפילו לא לבחירת מזגן. מדובר על מערכת שלמה, יקרה ומורכבת מאוד שחייבת להתאים לצרכים שלכם במאה אחוזים.

הצ'ילר יכול להיבחר רק אחרי קבלת ייעוץ מקצועי, כאשר הייעוץ הזה יכול להינתן מהחברות שמתקינות צ'ילרים בעצמם או מיועצים חיצוניים שיהיו אובייקטיביים יותר.

בכל מקרה אם קיבלתם את ההחלטה להתקין מערכת צ'ילרים במבנה, אתם יכולים לבחור את החברה לפי פרמטרים שלניסיון ומוניטין בשוק ואז היא תציע לכם כבר את מערכת הצ'ילרים שתהיה הכי טובה עבורכם, לפי סוג הפעילות במבנה, הגודל שלו וכולי.